Відділ сучасного морського седиментогенезу здійснює науково-дослідні роботи за напрямом найважливіших фундаментальних досліджень у галузі природничих наук Інституту геологічних наук НАН України – дослідження геології океанів і морів.
Основними напрямками в діяльності Відділу є проведення на постійній основі комплексних фундаментальних та прикладних геологічних, седиментологічних, літологічних, геоекологічних, біостратиграфічних, палеонтологічних та палеофаціальних досліджень, вивчення історії осадового накопичення у Світовому океані, в тому числі на шельфі і континентальному схилі Чорного і Азовського морів, в межах морських заповідних зон шельфу, в зоні взаємодії «суша-акваторія», дослідження приантарктичних морів.
Проводиться упорядкування, систематизація та дослідження отриманого при морських геологічних роботах минулих років цінного кернового матеріалу із застосуванням математичного забезпечення накопичення і обробки інформації щодо процесів, субстанцій і будови дна морів та їх водозбірних басейнів, виконується оцифровка масиву інформації для повноцінного використання отриманих раніше результатів наукових робіт, проводиться каталогізація наявних у відділі палеонтологічних та літологічних колекцій.
Завідуюча відділом Ольштинська Олександра Петрівна - докт. геол. наук, с.н.с.
Вчений секретар відділу Іванова Ганна Миколаївна - канд. геол. наук, с.н.с.
Ольштинська Олександра Петрівна
завідувач відділу
доктор геологічних наук
вчений секретар відділу
старший науковий співробітник
кандидат геологічних наук
Ємельянов Володимир Олександрович
головний науковий співробітник
член-кореспондент НАН України
доктор геолого-мінералогічних наук
професор
науковий співробітник
Клюшина Ганна-Христина Володимирівна
старший науковий співробітник
кандидат геологічних наук
провідний геоморфолог
старший науковий співробітник
кандидат геологічних наук
Відділ сучасного морського седиментогенезу, як окрему самостійну структурну одиницю, орієнтовану на дослідження геології морів та океанів, було створено в ІГН АН УРСР на базі відділу літології сучасних морських осадків і фанерозойських відкладів за наказом №192 від 03.09.1984 р. Його очолив кандидат геол.-мін. наук В.І. Мельник. З 1987 по 2015 р. завідувачем відділу був член-кореспондент НАН України, доктор геол.-мін. наук, професор О.Ю. Митропольський. З 2016 р. відділ працює під керівництвом доктора геологічних наук О.П. Ольштинської.
Завідувачі відділу:
Мельнік Віктор Іванович (25.12.1931 р. – 09.05.2006 р.) – кандидат геолого-мінералогічних наук, завідувач відділом з 1984 р. по 1987 р. | |
Митропольський Олексій Юрійович (07.04.1942 – 05.03.2021) – член-кореспондент НАН України, доктор геолого-мінералогічних наук, професор. Завідував відділом з 1987 р. по 2016 р. | |
Ольштинська Олександра Петрівна – доктор геологічних наук. Очолює відділ з 2016 р. |
Впродовж 1962 – 2015 рр. науковцями Інституту геологічних наук НАН України та фахівцями інших організацій НАН України були проведені численні морські експедиційні роботи на великих та малих науково-дослідних суднах. Співробітники відділу сучасного морського седиментогенезу приймали участь в понад 40 рейсах на великих та малих науково-дослідних суднах, таких як “Михайло Ломоносов”, “Академік Вернадський”, “Академік Курчатов”, “ Академік Вавілов”, “Муксун”, “Океан”, “Одеський університет”, “Геохімік”, “Академік Ковалевський”, “Московський університет”, “Професор Водяницький”, “Ернст Кренкель”, “Горизонт”, “Василий Головнин”,“Адмирал Владимирский”, “Профессор Мечников”, “Київ”, “Створ”,“Владимир Паршин”,“Устрица”,“Диорит" та інші.
За ці роки були досліджені Арктичні басейни (Баренцеве море), акваторії Атлантичного океану (Чорне, Азовське, Середземне, Егейське Карибське моря, Гвінейська затока, Тропічна Атлантика), акваторії Індійського (Червоне море) та Тихого океану, а також Антарктичні акваторії.
З 1997 року з часу керівництва ІГН НАН України акад. П.Ф Гожика, співробітники відділу залучились до вивчення геологічної будови літосферного сегменту Західної Антарктики в районі станції “Академік Вернадський”. В рейсах на станцію “Академік Вернадський” приймали участь Усенко В.П., Ольштинський С.П., Митропольський О.Ю., Насєдкін Є.І.
У відділі і сьогодні продовжують дослідження Антарктичного регіону.
Збір фактичного матеріалу в експедиціях здійснювався як традиційними геологічними методами так і нетрадиційними із залученням спускових підводних керованих апаратів. В результаті цих робіт отримано, досліджено та накопичено унікальні колонки донних відкладів з різних глибин акваторії Чорного моря, більшість яких зберігається у керносховищі відділу сучасного морського седиментогенезу ІГН НАНУ.
Колектив відділу сучасного морського седиментогенезу ІГН НАН України має в своєму розпорядженні дані з геології, геохімії, літології, палеонтології та геоекології морів та океанів.
Наші роботи спрямовані як на вивчення геологічної будови дна та геологічних процесів у Світовому океані і його морях, так і на збереження морського природного середовища, підтримання екологічної безпеки та рівноваги, а також стале відновлення природних ресурсів моря метою піднесення рівня вітчизняної науки та економіки й підвищення та вдосконалення якості життя людини. В цьому аспекті довготривалі дослідження геології океанів, морів та їх водозбірних басейнів є вихідною базою для прогнозування стійкого розвитку економіки як в плані вичерпності природних ресурсів, так і щодо толерантності гідросфери до забруднення (контаментації).
Природне середовище водойм і особливо їх прибережних районів відрізняється підвищеною вразливістю по відношенню до зовнішніх природних і антропогенних впливів.
Планується створення системи пунктів сучасного комплексного моніторингу у прибережних ділянках акваторій України (на узбережжях Чорного та Азовського морів, річках та озерах їх водозбірних басейнів). Моніторингові спостереження мають охоплювати усі геосфери, що межують з водним середовищем (атмосфера, літосфера, кріосфера, біосфера, антропосфера).
Участь у зміцненні національної безпеки України, шляхом збереження, обробки, дослідження та аналізу (із застосуванням інформаційних технологій, відображення та використання) вже накопичених геологічних та наукових інформаційних даних як національного надбання – літотеки кернового матеріалу, а також подальший збір фактичного матеріалу.
Участь у проведенні геоекологічних досліджень наслідків катастрофічного руйнування Каховської ГЕС та знищення Каховського водосховища.
Наші дослідження включають:
- Комплексні дослідження геологічної будови та речовинного складу давніх і сучасних морських осадових утворень басейнів Паратетісу та зокрема Чорного моря.
- Вивчення процесів та обстановок седиментації в морських та неморських басейнах України, а також в Антарктичному регіоні, аналіз біогенного осадконакопичення та вклад силікатної біогенної речовини у донні відклади різного віку в різних фаціальних зонах в тому числі за рахунок надходження первинної продукції кременескелетних мікроводоростей.
- Літостратиграфічна та біостратиграфічна характеристика осадових комплексів, прогнозні оцінки розвитку седиментаційних процесів та визначення їх впливу на формування геолого-екологічної системи досліджених природних середовищ.
- Проведення комплексних системних режимних спостережень за впливом господарської і техногенної діяльності та за впливом бойових дій на морські і прісноводні екосистеми й контроль негативних змін у їх складі.
- Аналіз ролі різних типів джерел у насиченні транзитних складових довкілля – атмосферного повітря, водних та суспензійних потоків в межах антропогенно-змінених ділянок акваторій.
- Участь у міжнародній та внутрішньоукраїнській мережах неформальної взаємодії науковців.
Враховуючи високий рівень наукових результатів, отриманих відділом, планується серія публікацій у міжнародних виданнях, що входять до наукометричних баз даних.
За матеріалами досліджень авторський колектив відділу видав:
Монографії
- Тропическая Атлантика. Регион Гвинеи (співавтори В.П.Усенко, Митропольский А.Ю.), 1988;
- Атлас "Глибинна будова літосфери та екогеологія України" (М.М. Байсарович., А.Ю. Митропольский), 2000;
- Екогеохімія Чорного моря (Митропольський О.Ю., Насєдкін Є.І, Осокіна Н.П), 2006;
- Сто морських геологів України (Половка С.Г.), 2007;
- Карти речовинно-генетичних типів донних осадків Чорного та Азовського морів в Національному атласі України. (Митропольський О.Ю., Ольштинський С.П), 2008;
- Науково-дослідний флот України (минуле, сучасне, майбутнє), (Митропольський О.Ю., Половка С.Г.), 2008;
- Диатомовые водоросли России и сопредельных стран. Ископаемые и современные, Т. II, вып. 5. (співавтор Ольштинська О.П.), 2008;
- Атлас глубинного строения Антарктики по данным гравиметрической томографии» (співавтор В.П. Усенко), 2009;
- Геолого-структурно-термоатмогеохімічне обґрунтування нафтогазоносності Азово-Чорноморської акваторії (співавтор Г.В. Клюшина), 2010;
- Черное море – гигантский резервуар лечебных грязей, (Шнюков Е.Ф., Ємельянов В.О., Митропольський О.Ю.), 2011;
- Глубоководные пелоиды Черного моря, (Шнюков Е.Ф., Емельянов В.А., Никитина А.А.), 2012;
- Геоэкология украинского сектора глубоководной области Черного моря, (Емельянов В.А. та ін.), 2012;
- Геологические, геоэкологические, гидроакустические, гидроэкологические исследование шельфа и континентального склона українського сектора Черного моря. (75-й рейс НДС «Профессор Водяницкий») (Ємельянов В.А. , Ольштинська О.П., Довбиш С.М. та інші), 2013;
- Моніторинг седиментаційних процесів в зоні взаємодії суходолу та моря, (Насєдкін Є.І., Митропольський О.Ю., Іванова Г.М.), 2013;
- Склад атмосферної речовини міста Запоріжжя, (Є.І. Насєдкін, Г.М. Іванова, С.М Стадніченко., А.О. Нікітіна, І.Ю. Насєдкін), 2019.
Цифрові комп'ютерні атласи
- Атлас викопних діатомових водоростей кайнозою України,
- Геолого-геохімічний атлас Чорного та Азовського морів (карти м-бу 1: 2 000000) і "Геолого-геофізичний атлас шельфу Гвінейської Республіки" (м-бу 1: 200 000 і 1: 500 000) (С. П. Ольштинський).
Підручники
- Основи морської геології, (Митропольський О.Ю., Іванік О.М), 2004.
- Основи мікропалеонтологічного аналізу, (Ольштинська О.П.), 2012
Відділ активно співпрацює з науково-дослідними установами системи НАН України, зокрема Державною науковою установою “Центр проблем морської геології, геоекології та осадового рудоутворення НАН України”, Державною установою «Науковий гідрофізичний центр» НАН України та ін., Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Державною установою Національний антарктичний науковий центр МОН України.
У 2009 – 2011 рр. Відділ брав участь у виконанні Міжнародного наукового проекту “Upgrade Black Sea Scene”, основною метою якого було створення Чорноморської наукової мережі провідних екологічних та соціально-економічних, науково-дослідних інститутів та університетів з країн, що оточують Чорне море, та розробка віртуальної інфраструктури даних та інформації, яка заповнювалась та підтримуватиметься цими організаціями для покращення ідентифікації, доступу, обміну, індикації якості та використання їх даних та інформації про Чорне море.
Біологічний світловий тринокулярний мікроскоп Olympus Cx41 та систематизована колекція постійних препаратів кайнозойських відкладів, донних осадків Чорного моря та західної Антарктиди.
У Відділі розроблені та успішно використовуються при проведенні польових робіт седиментаційні пастки для збору: а – морської/річкової зависі; б – твердої компоненти атмосферного аерозолю (отримано Патент)