Інститут геологічних наук Національної академії наук України

ПАМ'ЯТІ ДЕМЧИШИНА МИХАЙЛА ГОРДІЙОВИЧА

5 квітня 2021 р. пішов з цього світу

відомий вчений з інженерної  геодинаміки та геоекології

Д Е М Ч И Ш И Н    М И Х А Й Л О   Г О Р Д І Й О В И Ч

(17.09.1934 - 05.04.2021)

Доктор технічних наук, професор, завідувач відділу інженерної геології Інституту геологічних наук НАН України, член-кореспондент та віце-президент Українського центру Міжнародної академії наук Євразії, член Всеукраїнської громадської організації «Українське товариство механіки ґрунтів, геотехніки і фундаментобудування», член президії Українського товариства охорони природи, член Академії будівництва України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.

Михайло Гордійович – знаний фахівець в галузі інженерної геології, механіки ґрунтів і фундаментобудування. Його дослідження пов’язані з вивченням проявів ерозійно-гравітаційних процесів на схилах морських узбереж, річкових долин, гірських схилах території України і досягнув певних успіхів у цьому. За рекомендаціями Михайла Гордійовича проведено інженерний захист територій та об’єктів від руйнівних (катастрофічних) проявів небезпечних геологічних процесів в окремих містах та регіонах території України.

У м. Київ Демчишин М.Г. дослідив ефективність діючих протизсувних споруд і надав рекомендації щодо їх вдосконалення і підвищення надійності захисту території міста від руйнівних проявів зсувів.

Значу увагу Михайло Гордійович приділяв захисту та збереженню історичних ареалів Києва. У 2012 р., співпрацюючи з фахівцями ДП «НДПІ Містобудування», зокрема Соковніною Н.Х., Вдовиченко С.В., брав участь у розробленні Проєкту організації території Києво-Печерської Лаври. У 2017 році під його керівництвом виконувався конкурсний науково-технічний проект “Вдосконалення систем інженерного захисту території Національного історико-культурного заповідника «Києво-Печерська Лавра»“.

У м. Одеса він виконав дослідження стійкості берегового схилу Чорного моря, прилеглого до Приморського бульвару, що були пізніше використані при реконструкції бульвару на ділянці від Потьомкінських сходів до будинку Міськради. За його рекомендаціями проведено також укріплення основ Одеського оперного театру.

На Південному березі Криму Михайло Гордійович досліджував гірські схили, що зазнають руйнувань від зсувів та селів, які, в свою чергу, загрожують порушенням стійкості об'єктів житлово-комунального і курортного будівництва, а в Карпатському регіоні України вивчав зсуви і селі, спричинені паводками на гірських ріках.

Як член Товариства охорони пам'яток історії та архітектури М.Г. Демчишин виконував значну роботу зі збереження та відновлення цих пам'яток, зокрема брав участь в інженерно-геологічному обґрунтуванні відтворення Михайлівського Золотоверхого та Успенського соборів в м. Київ. Він був головою Всеукраїнської Секції охорони надр та екологічної геології ім. О. Щириці Українського товариства охорони природи.

У вересні 2008 р. під керівництвом М.Г. Демчишина у відділі інженерної геології виконано інженерно-геологічне обґрунтування протизсувних та протиселевих заходів у системах протипаводкового захисту в басейнах рік Дністер, Прут, Серет.

За роботу з оцінки інженерно-геологічних умов території України отримав Державну премію з науки і техніки у 2010 р.

Упродовж 2008-2012 р. проведено обґрунтування інженерно-геологічних засад охорони об’єктів культурної та природної спадщини України. Зокрема, крім чотирьох українських об’єктів світової культурної спадщини (Софія Київська, Києво-Печерська Лавра, Центр м. Львова, будівля Національного університету в Чернівцях) додатково визначені об’єкти культурної спадщини, які при певній підготовці можуть бути занесені в списки ЮНЕСКО. Запропоновано створення геологічних парків («Товтри», «Степове Побужжя», «каньйон р. Смотрич», «Канівські дислокації»).

...останні світлини , у робочому настрої, працюючи над відгуком дисертації (фото Рубан Л.І.)

Михайлу Гордійовичу Демчишину присвоєно звання «Почесний розвідник надр», його нагороджено медалями «В пам'ять 1500-ліття м. Києва», «Ветеран труда», «За благодійність та доброчинність у відтворенні втрачених пам'яток» Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам'яток ім. Олеся Гончара, ім. В.І. Лучицького (2009 р.), Л.І. Лутугіна (2011 р.) за заслуги у розвідці надр від Геологічної служби України, Почесною грамотою Верховної Ради України, відзнакою НАН України «За підготовку наукової зміни» (2019 р.).

Прощання з Михайлом Гордійовичем Демчишиним відбудеться

у середу 7 квітня об 11.00

КНП "Київська міська клінічна лікарня №12"

(м. Київ, вул. Підвисоцького, 4).

 

Тяжко усвідомлювати, що Михайла Гордійовича вже не буде поруч з нами...

Світла пам'ять про нього назавжди залишиться в наших серцях..

Щиро співчуваємо рідним...