Інститут геологічних наук Національної академії наук України

ПАМ'ЯТІ АКАДЕМІКА ВАДИМА ІВАНОВИЧА ЛЯЛЬКА

З глибоким сумом сповіщаємо, що 24 вересня на 92 році пішов із життя відомий вчений в галузі гідрогеології, геотермії та аерокосмічних досліджень Землі, лауреат Державних премій України в галузі науки і техніки, премії ім. В.І. Вернадського АН України, Заслужений діяч науки і техніки України, почесний директор Наукового центру аерокосмічних досліджень Землі ІГН НАН України, академік НАН України

Лялько Вадим Іванович

ЛЯЛЬКО ВАДИМ ІВАНОВИЧ

(01 вересня 1931 - 24 вересня 2022)

 

Колектив Інституту геологічних наук глибоко сумує з приводу смерті Вадима Івановича. Висловлюємо співчуття рідним та близьким. Вічна пам'ять!

 

Вадим Іванович Лялько народився 1 вересня 1931 року у м. Переяславі-Хмельницькому Київської області в родині службовців. З 1955 р., після закінчення з відзнакою геологічного факультету Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, його життя пов’язане з Академією наук. До 1992 р. він працював в Інституті геологічних наук АН УРСР, де пройшов шлях від інженера відділу гідрогеології до завідувача відділу тепломасопереносу в земній корі. Протягом 1974–1978 рр. був заступником академіка-секретаря, в.о. академіка-секретаря Відділення наук про Землю АН УРСР. З 1992 по 2016 рік Вадим Іванович – директор Наукового центру аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук НАН України, член Бюро Відділення наук про Землю НАН України. З 2016 р. – почесний директор ЦАКДЗ ІГН НАН України.

Фундаментальні дослідження Вадима Івановича дали змогу обґрунтувати новий напрям у науках про Землю — енергомасообмін у геосистемах, який розвивається у форматі оригінальної наукової школи. Вона розглядає енергомасообмін у геосистемах, його вплив на дуже чутливі до дії різних природних й антропогенних факторів фізико-хімічні і біологічні механізми, які відповідають за формування спектрального відгуку природних об’єктів.

Слід відмітити значний внесок Вадима Івановича у теоретико-методичне обґрунтування і практичне випробування у виробничих умовах нових методів аерокосмічного землезнавства (радарна інтерферометрія, гіперспектрометрія та ін.). Це сприяло реалізації таких актуальних природоресурсних і природоохоронних завдань, як аерокосмічні пошуки нафтогазових покладів, контроль і прогнозування врожайності сільськогосподарських культур, зменшення пожежонебезпечності лісів, боротьба з підтопленнями і паводками, вивчення екологічного стану територій та акваторій, оцінювання опускань земної поверхні в районах закриття вугільних шахт.

Вадим Іванович опублікував понад 600 праць, з них 30 монографій. Серед його учнів багато кандидатів і докторів наук. Чимало зусиль Вадим Іванович віддавав науково-організаційній діяльності – він був головним редактором і ідеологом «Українського журналу дистанційного зондування Землі».

В.І. Лялько був науковим керівником проєкту дослідження природних ресурсів аерокосмічними засобами в межах Національної космічної програми України, виступав координатором ВНЗ НАН України у вітчизняному проєкті — частині міжнародної програми «Глобальна система систем обстеження Землі» (GEOSS), Європейській програмі «Глобальний моніторинг для навколишнього середовища та безпеки» (GMES). В.І. Лялько обраний до складу Міжнародної академії астронавтики

Наукові здобутки і громадська діяльність В.І. Лялька відзначені орденами «За заслуги» ІІІ та ІІ ступенів. За наукові досягнення йому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (1997), присуджено Державну премію УРСР в галузі науки і техніки (1989), Державну премію України в галузі науки і техніки (2004), його нагороджено Почесною грамотою Верховної Ради України (2010).

Більше про науковий шлях Вадима Івановича Лялька у бібліографічному виданні.

Світла пам’ять про Вадима Івановича – визначного вченого і педагога, чуйну і душевну людину, відданого патріота України – назавжди залишиться в серцях усіх, хто його знав і мав честь працювати з ним…

*     *     *

Прощання з академіком НАН України Вадимом Івановичем Ляльком відбудеться 27 вересня 2022 року (вівторок) о 12:00 за адресою: Київ, вул. Байкова, 16 (Київський крематорій, зал за адмінбудівлею).