Інститут геологічних наук Національної академії наук України

Дослідження акцесорних мінералів міоценових кварцових пісків західної України та Польщі

29.06.2022

Мінералогія та геохімія акцесорних мінералів міоценових кварцових пісків західної України та Польщі.

Світлана Василенко, кандидат геологічних наук, старший науковий співробітник відділу геології корисних копалин Інституту геологічних наук НАН України, фахівець з дослідження важких мінералів розсипних родовищ, вимушено покинула Україну у звязку з війною, розв’язаною Росією. Опинившись у дружній Польщі науковиця на конкурсній основі отримала стипендію Академії наук США та у співпраці з колегами з геологічного факультету Варшавського університету започаткували науковий проект «Мінералогія та геохімія акцесорних мінералів міоценових кварцових пісків західної України та Польщі». Ідея проекту полягає у детальному якісному та кількісному визначенню важких мінералів в єдиній літостратиграфічній формації – кварцових пісках міоцену України та Польщі.

Розташування та багатство родовищ корисних копалин України сприяє розвитку взаємозалежних галузей промисловості, що робить країну економічно привабливою з точки зору стратегічної сировини. Як показують теперішні події в Україні, це як значні можливості, так і загроза.

Рис. 1. Світлана Василенко та Алісія Пілінська (співробітнця відділу палеоботаніки музею Землі ПАН, куратор українсько-польських проектів з дослідження бурштину), музей Землі, м. Варшава

Пошуки і розвідка родовищ корисних копалин сьогодні переходять у нову фазу і стають по-справжньому наукоємкими. Академічна наука повинна сказати своє слово у розробці нових підходів і методик до пошуків і розвідки складнопобудованих, комплексних родовищ корисних копалин, оскільки прості вже скінчилися.

Рис. 2. Екскурсія на виставці українських мінералів в Музеї Землі, м. Варшава

Родовища кварцових мономіктових пісків мають значне розповсюдження на теренах України. Іх широко використовують для виробництва скла та як формувальні суміші при литті металів, а також для виготовлення бетону і штукатурок. Крім самих пісків, цінність підвищується за рахунок вмісту акцесорних мінералів, що входять до іх складу.

Акцесорні мінерали, апатит, циркон, ільменіт, магнетит, рутил та інші, є джерелом цінних хімічних елементів - рідкоземельних елементів (РЗЕ), U, Th, Ti, що належать до критичної сировини. Розуміння точного геохімічного та мінерального складу а також визначення їх кількісних співвідношень в процесі майбутнього дослідження, дозволить дати рекомендації щодо продовження або припинення робіт, спрямованих на отримання концентратів РЗЕ.

Проведення детальних досліджень родовищ цього типу в Західній Україні, сприятиме підготовці обєктів до періоду відновлення повоєнної економіки України та забезпеченню подальшого розвитку економічного співробітництва між Польщею та Україною.

Рис. 3. Президент НАН України академік Анатолій Загородній та Світлана Василенко під час зустрчі з представниками іноземних академій наук та степендистами з України, 2.06.2022 р. м. Варшава.

Перебуваючи у Польщі Світлана Василенко також займається попкляризацією української науки та природних багатств України. 2 червня 2022 р. вона взяла участь у зустрічі Президента НАН України академіка Анатолія Загороднього з представниками іноземних академій наук та степендистами з України. У зустрічі брали участь Джеральд Хауг, президент Німецької академії наук Леопольдіна, Марсія Макнатт, президент Національної академії наук США, Єжи Душинський, президент Польської академії наук, Марі Луїза Нош, президент Королівської датської академії наук, Томас Сінк’єр, генеральний секретар Королівської датської академії наук, Воган Турекян, директор з політики та міжнародних відносин Національної академії наук США, Антоніо Лопрієно, президент ALLEA, Енді Хоппер, скарбник Королівського товариства в Лондоні, Павло Ровінський, віце-президент Польської академії наук, Роман Словінський, віце-президент Польської академії наук, Робін Греймс, віце-президент і секретар закордонних справ Королівського товариства в Лондоні та інші.

Більш детальна інформацію про наукові дослідженя Світлани Василенко за проектом «Мінералогія та геохімія акцесорних мінералів міоценових кварцових пісків західної України та Польщі» презентції.

 

Підготовлено кандидатом геологічних наук Світланою Василенко