Інститут геологічних наук Національної академії наук України

ДЕНЬ ГЕОЛОГА 2022

Солідарність з українським народом та українськими геологами проявили:

 • Міжнародний союз геологічних наук (IUGS ­– International Union of Geological Sciences) у своїй заяві від 28.02.2022 та листі від 18.03.2022 у відповідь на вторгнення російської федерації в Україну вимагає припинити активне залучення вчених з російських установ до груп і діяльності IUGS, а також відзиває пропозицію проведення Міжнародного Геологічного конгресу у 2028 р. у Санкт-Петербурзі. Міжнародна комісія з стратиграфії (The International Commission on Stratigraphy – ICS) також поширила заяву IUGS та підтримала всі рішення.
 • Бюро Міжнародного спелеологічного союзу (UIS – Union Internationale de Spéléologie Bureau) у своїй заяві від 26.03.2022 найрішучіше засуджується військове вторгнення російської федерації в Україну, підтримало український народ і закликало російських агресорів негайно припинити жорстоке, нелюдське та неспровоковане насильство.
 • Британська асоціація дослідження печер (The British Cave Research Association  – BCRA) у своїй заяві від 24.03.2022 беззаперечно засуджуючи російське вторгнення в Україну закликає до негайного припинення бойових дій. Окрім того, за одностайною згодою Ради BCRA присудила звання Почесного довічного члена Асоціації доктору геологічних наук члену-кореспонденту НАН України Олександру Климчуку, провідному українському досліднику печер та карсту. Це вперше, коли така нагорода присуджується не громадянину Великобританії, і це визнання як величезного внеску, який Олександр Климчук зробив у світову науку в дослідженнях печер і карсту, а також поваги BCRA до мужньої позиції українського народу перед натиском росіян. Таку ж позицію засудження російського вторгнення розділяє і Британська спелеологічна асоціація (British Caving Association – BCA), яка оприлюднила заяву на своєму сайті 25.03.2022 за підписом голови асоціації Рассела Майерса (Russell Myers).

Низці нашим вченим вже надана підтримка у реалізації наукових проектів в європейських країнам:

 • Тамара Немировська у Німеччині співпрацюватиме у різноманітних геолого-палеонтологічних проектах у Музеєм природи у Берліні (Museum für Naturkunde) у робочій групі доктора Дітера Корна (Dr. Dieter Korn). Тематика досліджень (1) Стратиграфія конодонтів і амоноїдів на кордоні турне-візе в Північній Африці (Марокко, Алжир); (2) Співвідношення конодонтної, амоноїдної та ізотопної стратиграфії пізнього візейського та серпуховського ярусу в Рейнських горах; (3) Кліматична еволюція протягом раннього карбону.
 • Шведський фонд стратегічних досліджень (The Swedish Foundation for Strategic Research, SSF) провів конкурс індивідуальних грантів для українських вчених, переможницею якого стала Олена Шевчук. Вона зможе його впроваджувати на базі Стокгольмського університету, відділу археології та класичних досліджень (Stockholm University, Archaeology and Classical Studies) та Шведського музею природознавства (The Swedish Museum of Natural History), департаменту палеобіології (Department of Palaeobiology), що люб’язно прийняли нашу вчену.
 • Університет Гренобль-Альпи (Université Grenoble Alpes) за фінансування спеціальної програми надання екстреної допомоги українським вченим PAUSE, що фінансується Міністерством вищої освіти, науки та інновацій Франції, надав можливість виконувати тримісячний грант Катерині Ткаченко. Він буде реалізуватися у Інституті наук про Землю під керівництвом Інституті наук про Землю (l'institut des Géosciences de I'Environnement) під керівництвом Ганс-Вернер Якобі (Hans-Werner Jacobi).
 • На запрошення професора Джеймса Кірчнера (James Kirchner) стажування у Відділенні систем екологічних наук Швейцарської вищої технічної школи Цюриху (Department of Environmental Systems Sciences, Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) проходить Ліліана Петренко. Приймаючий заклад засуджує війну в Україні та підтримує постраждалих студентів та дослідників з України.
 • На запрошення на роботу професора Петера Френдля (apl. Prof. Dr. Peter Frenzel)  в Єнському університеті імені Фрідріха Шиллера (Friedrich-Schiller-Universität Jena) Наталія Дикань доєдналася до вивчення неопрацьованих на сьогодні колекцій викопних і рецентних остракод в рамках проекту «Revision of systematics and phylogeny of Quaternary and Recent marine Ostracoda of the orders Podocopida, Platicopida, and Halocyprida (Arthropoda, Crustacea)». Для додаткового фінансування проекту подано грантову заявку до Фонд Volkswagen по програмі VW-Foundation “Funding for Refugee Scholars and Scientists from Ukraine”.
 • Міжнародна асоціація седиментологів (International Association of Sedimentologists – IAS) надала підтримку у вигляду 6-и місячного гранту Олені Ганжі для проведення досліджень у   Інституті геологічних наук Польської академії наук (Institute of Geological Sciences, Polish Academy of Sciences) в рамках проекту «Depositional and diagenetic history of the Lower Permian succession of the Słupiec Formation, Intra-Sudetic Basin, SW Poland» у співпраці з професором Мацей Бояновські (Professor Maciej Bojanowski).
 • Геологічний факультет Варшавського університету надав шестимісячний грант (з можливістю продовження) Любові Фігурі на виконання проєкту «Геолого-генетичнi моделi рудоносних кiр вивiтрювання Українського щита та осадових формацiйних одиниць, утворених за рахунок їx розмиву».

Також підтримку нам висловили:

 • Науково-дослідний інститут економіки корисних копалин та енергетики Польської академії наук (Mineral and Energy Economy Research Institute Polish Academy of Science).
 • гідрогеолога з США Еріка Свенсона (Eric Swanson, Senior Mining Hydrogeologist, Arvada, Colorado, United States).
 • Якуба Вітковського, Щецинський університет, Інститут морських та екологічних наук (Jakub Witkowski, Uniwersytet Szczeciński, Instytut Nauk o Morzu i Środowisku).
 • Надя Огнянова-Руменова, Болгарська академія наук, кафедра палеонтології, стратиграфії та седиментології (Nadja Ognjanova-Rumenova, Bulgarian Academy of Sciences, Department of Palaeontology, Stratigraphy and Sedimentology).
 • Доктор Дай Хумін, геологічна служба провінції Шеньян, Китай (Dr.Huimin Dai, Shenyang Centre of China Geological Survey).
 • Шинкарук Єва, Польський геологічний інститут – Національний науково-дослідний інститут (Szynkaruk Ewa, Polish Geological Institute – National Research Institute).
 • Аліція Пєлінська, керівник польсько-українського проекту НАН України-ПАН (Alicja Pielinska, chief of Polish-Ukrainian project (NASU-PAN).
 • Стефан Коломбано, підрозділ забруднених ділянок, ґрунтів та відкладів, Французька геологічна служба (COLOMBANO Stéfan, Ph.D., Polluted sites, Soils and Sediments Division, Bureau de Recherches Géologiques et Minières – BRGM).