Інститут геологічних наук Національної академії наук України

АВАРІЯ НА ЧЕРВОНЗОРЯНОМУ

ЧЕРВОНОЗОРЯНИЙ (ЛОБАНОВСЬКОГО), 14 – ЗСУВ ЧИ АВАРІЯ...

1 грудня 2015 року за названою адресою виникла надзвичайна ситуація, яку ЗМІ подали як зсув з обвалом підпірної стінки. Реагування місцевої влади було адекватним – було рекомендовано відселити жителів з будинку. У Відділі інженерної геології розглянули цю подію, провівши обстеження та вивчивши геологічні та топографічні матеріали цієї будівлі і прибудинкової території.
12-ти поверховий будинок №14, зведений у 1999 р., знаходиться на відстані ≈ 100 м від проїжджої частини проспекту у верхів’ях долини правої притоки Либіді – р. Совки (Совської балки).

1.jpg

Ґрунтовою основою будинку є комплекс озерно-льодовикових відкладів: валунні суглинки (gPIIdn), піски з прошарками та лінзами суглинків (lg,f PIIdn), в основі яких залягають неогенові глини (N2), леси та лесоподібні ґрунти відсутні. Нахил денної поверхні 7 %. За таких інженерно-геологічних умов розвиток зсувів не спостерігається.

2.jpg

Під час інженерної підготовки і благоустрою прибудинкової території з боку балки було зведено планувально-огороджувальну-декоративну стіну та влаштовано терасу. Тераса шириною 8-11 м конструктивно виконана з плит (товщина 25 см), опертих на палі. Бетонні палі (Ø 50 см) розташовані у два ряди, в шаховому порядку. Їх кількість навколо будівлі по контуру балки на довжині 200 м перевищує 300 паль.

3.jpg

Ослаблення ґрунтів, в які заведені палі, перехід їх в текучо-пластичну консистенцію при зволоженні витоками з інженерних мереж (в тому числі гарячої води) призвело до аварії частини конструкції – перекидання майже 54 паль по довжині ≈ 25 м у західній частині, на повороті тераси.

4.jpg

При обстеженні будинку № 14 на несучих конструкціях не виявлено ознак деформацій. Осідання або крен будинку можливий тільки через стан фундаментів, вочевидь пальових. Тріщини і відхилення прибудов під’їздів від фасаду будинку пов’язані з осіданням і зміщенням плит, укладених на насипні ґрунти.

5.jpg

Будь-яка нахилена ділянка (схил) є завжди об’єктом підвищеної небезпеки і потребує спостережень, а розташовані на ній споруди – дотримання відповідних експлуатаційних вимог – своєчасного виявлення деформацій і ліквідації пошкоджень. А на цій ділянці для попередження аварій в інших місцях планувально-огороджувальної стінки, ускладнень в ґрунтових основах будинку необхідно повне відновлення інженерних мереж, недопущення та витоків води в ґрунти.


доктор техн. наук М.Г. Демчишин,
канд. геол. наук Т.В. Кріль